WIDGETY NA BLOGU (M.IN. WTYCZKA SPOŁECZNOŚCIOWA FACEBOOKA, KURS JENA) RÓWNIEŻ MOGĄ KORZYSTAĆ Z PLIKÓW COOKIE.

niedziela, 31 lipca 2011

OFICJALNY FACEBOOK

Mój blog ma już swój profil na facebooku. Znajdziecie go pod adresem: http://www.facebook.com/#!/pages/JAPONIA-Blog/208886129160800
Zapraszam!

czwartek, 28 lipca 2011

PARK NARODOWY AKAN

Park Narodowy Akan leży na zachodzie Hokkaido. Jego powierzchnia wynosi 905 km. kw. Powstał w 1934 r.
Trzy najpiękniejsze jeziora powstały w wyniku napełnienia wodą kaledry, czyli zagłębienia w stożku wulkanu. Najsłynniejsze z nich to Akan-ko. Słynie z przypominających zieloną piłkę tenisową glonów marimo. Japończycy traktują je jak skarb narodowy. Kto uważa inaczej, może narazić się na gniew mieszkańców Japonii. Co ciekawe, jeszcze do 1921 r. dla Japończyków były to tylko maskotki do akwarium. Marimo leżą na dnie jeziora. Gromadzą się tam pęcherzyki powietrza. Gdy zbierze się ich wystarczająco, glony wypływają na powierzchnię. Następnie powietrze z nich uchodzi, glony opadają na dno i cykl znów się powtarza. Średnica dochodzi nawet do 30 cm. Po II Wojnie Światowej rozpoczęto akcję przenoszenia glonów z akwariów do jeziora. Powodem było zagrożenie gatunku. Ich wydobywaniem zajmują się specjaliści, czyli marimo-kapparai.
Na północ od Akan-ko znajduje się jezioro Mashū -ko, które uchodzi wśród wielu za najpiękniejsze jezioro Japonii. Rdzenni mieszkańcy Japonii, Anjowie zwali je Jeziorem Bogów. Leży ono 315 m.n.p.m. Odbijają się w nim skały wulkaniczne. Zwykle jezioro zasnute jest mgłą. Niektórzy gmówią, że kto zobaczy jezioro bez mgieł, czekają go niepowodzenia w życiu. Są jednak tacy, którzy twierdzą, że widok jeziora bez mgieł wszystko im wynagrodzi. Przeprowadzone w 1931 r. badania wykazały, że widoczność jeziora wynosi 41,6 metra, czym ustanowiono nowy rekord świata, należacy dotychczas do rosyjskiego Jeziora Bajkał. Kilkadziesiąt kilometrów od Mashū -ko położone jest jezioro Kussharo. Jego obwód wynosi aż 57 km. Wokół znajdują się gorące źródła (onsen). W samym parku jest ich bardzo dużo. W Japonii występuje najwięcej mineralnych źródeł na świecie. Źródła są bezpłatne. Na środku Kussharo leży wyspa o powierzchni 6 km. kw. Krążą legendy, że na tej wyspie mieszka legendarny mieszkaniec jeziora - potwór Kusshie. Ponoć pierwszy raz widzieli go uczestnicy wycieczki szkolnej w 1973 r. Później był widziany przez inne osoby. Już wśród Anjów krążyły pogłoski o tajemnicsej istocie. Imię Kusshie otrzymał przez podobieństwo jego imienia do imienia Nessie- mieszkańca jeziora Loch Ness. W górach leży też góra Iiozan. jest to wciąż aktywny wulkan. Latem u jego podnóży kwitnie azalia.
Zimą temperatury spadają nawt do - 30 st. Celsjusza. Zamarza wówczas jezioro Kussharo. Zachodzi wówczas zjawisko przyrodnicze, zwane omiwatari. Zamarzająca woda zwiększa swoją objętość, przez co lód zostaje wyparty, w wyniku czego na tafli jeziora tworzą się długie, kręte linie ze spiętrzonej kry. Z kolei po wschodniej stronie Kussharo leży plaża, na której piasek jest gorący cały rok. Piasek jest stale podgrzewany od spodu przez gorące wody termalne.
AKAN-KO












Mashū -ko












marimo













Kussharo















omiwatari


















ZDJĘCIA POCHODZĄ ZE STRON : ilec.or.jp (Akan-ko), www3.famille.ne.jp (Mashū -ko), carto.net (Kussharo), aquariacentral.com (marimo), ht.sfc.keio.ac.jp (omiwatari)

wtorek, 26 lipca 2011

JAPOŃSKI WEEKEND

W dniach 17-18 września br. w rezydencji Terra Sudeta w Kotlinie Kłodzkiej odbędzie się Weekend Japoński. W programie m.in. Kimono Session , festiwal ciasteczek mochi , atlelier Ceremonii Herbacianej. Cena 250 zł. za os. Szczegóły na www.terrasudeta.com

sobota, 23 lipca 2011

FESTIWAL TAŃCA AWA ODORI

Festiwal Awa Odori ( Taniec Awa) wywodzi się z prefektury Tokushima ma wyspie Sikoku. Wlaśnie w mieście Tokushima parady i występy są najświetniejsze.
Taniec Awa, zwany również "Tańem Głupców" związany jest z obchodami buddyjskiego święta Obon. Otwiera on uroczystości w Tokushimie. Powstał ponad 400 lat temu, podczas gdy Hachisuka Iemasa, jeden z wielu panów feudalnych, władca Tokushimy, zorganizował mieszkancom fete z okazji zakończenia budowy nowego pałacu. Nietrzeźwi mieszkańcy zaczęli tańczyć wymachując rękami i nogami. Po wytrzeźwieniu postanowili co roku kontynuować zabawę.
Wraz z kolejnymi latami przybywało uczestników zabawy, a popularność tańca wzrastała. Obawiający się zamieszek władcy feudalni wydawali zakazy na organizowanie festiwalu, lecz ducha zabawy nic nie osłabiło.
Festiwal do dziś jest popularny. Odbywa się on między 12 a 15 sierpnia w ramach obchodów Obon w Tokushimie. Równie popularne Awa Odori odbywa się w Koenji w Tokio.

ZDJĘCIE POCHODZI ZE STRONY http://klikdotsystems.jp/stronapolska/

czwartek, 21 lipca 2011

ZAMEK HIMEJI (HIMEJI- JŌ)

Zamek ten powstał już w XIV w. , lecz w XVII w. Ikeda Torumasa rozbudował kompleks. W takiej postaci istnieje do dziś. Zamek wznosi się nad miastem Himeji, skąd nazwa.
Zamek Himeji-jō jest całym kompleksem zbudowań obronnych. Stoi na murze, otoczony jest ogromną ilością fos. Zamek jest nie do zdobycia. Jeżeli znalazłby się jakiś śmiałek, usiłujący zdobyć zamek, mógł liczyć na niemałe atrakcje. Nad bramą ulokowany był mechanizm do zrzucania kamieni na intruzów. Jeżeli komuś udałoby się dostać na dziedziniec, szybko otoczyli by go ukryci żołnierze. Jeżeli jeszcze ktoś zbiegł mógł liczyć na inne niespodzianki , kręte, mącące orientację korytarze, wąskie schody, na których szczycie znajdowali się żołnierze, otwory strzelnicze (hazama), z których były wystrzeliwane strzały czy labirynty uliczek między budynkami pełne ślepych zaułków.
Najważniejszy i najbezpieczniejszy budynek to donżon, położony w centrum kompleksu zabudowań. Zwiedzając zamek napotkamy się na typowe dla XVII-wiecznych budynków obronnych , czyli wieże, wały, fosy oraz bramy. Budowano je tak, by mogły chronić mieszkańców. Wyjątkowym czyni go budulec, czyli drewno. by zapobiec pożarowi dodatkowo ściany zostały oblane ziemią o polepione wapnem. Dzięki temu wylądował na liście UNESCO jako pierwszy japoński zabytek.
Ciekawe jest to, że zamek przetrwał w stanie nienaruszonym wojny, trzęsienia ziemi i pożary. W kwietniu 2010 roku rozpoczęto w zamku prace remontowe. Potrwają one aż do marca 2015 roku. Relacje z remontu możecie zobaczyć tu : http://www.city.himeji.lg.jp/s60/2851146/_21909/siro-weekly-photo.html (zdjęcia), http://www.japan-guide.com/e/e3501.html (opis)




























Zdjęcia pochodzą ze stron: darmowe-tapety.pl (zamek latem), everytrail.com (zamek zimą)

środa, 20 lipca 2011

CZY ORYGINALNY ZŁOTY PAWILON NIE BYŁ... ZŁOTY?

Przeglądając stronę www.japannavigator.com dotarłem do ciekawej informacji i zdjęcia. Zdjęcie przedstawia oryginalny Złoty Pawilon z XIX w. Nie widać na nim pozłocenia. Może Kinkaku-ji nigdy nie został pozłocony tak jak Srebrny Pawilon (Ginkaku-ji) nigdy nie był posrebrzony? Może złoto zostało wymyte? Może zamiast złota użyto płytek miedzi? Tego przynajmniej na razie nie wiadomo. Link do zdjęcia:
http://digitalgallery.nypl.org/nypldigital/dgkeysearchdetail.cfm?trg=1&strucID=139556&imageID=110111&total=1&e=w

Jeżeli ktoś może to potwierdzić lub ma inne informacje na ten temat proszę o napisanie mi maila na adres japoniablog@interia.pl lub pozostawienie komentarza pod tym wpisem.

wtorek, 19 lipca 2011

KII - GÓRY PEŁNE ŚWIĄTYŃ

Jak wskazuje nazwa posta, w świętych dla Japończyków górach Kii znajduje się dużo świątyń, zarówno szintoistycznych , jak i buddyjskich. Tylko w miejscowości Kumano znajdziemy trzy wielkie sanktuaria i dziewięć mniejszych. Główne sanktuarium tej miejscowości , Hongū Taisha jest poświęcone bóstwu Susanoo, uważanego za jedno z wcieleń Buddy Amidy. Drugie sanktuarium nazwya się Hayatama Taisha, a trzecie Nachi Taisha. Oba sanktuaria poświęcone są rodzicom Susanoo. Ciekawostką jest to, że Susanoo powstał, gdy jego ojciec , Izanagi , wydmuchał nos, więc nie ma matki. pozostałe dziewięć sanktuariów jest poświęcone pozostałym bóstwom z Kumano. Wcześniej wymienione bóstwa też miałyby pochodzić z Kumano. Jednym ze zwyczajów pielgrzymkowych jest pisanie wierszy na temat bóstw i zostawianie ich w poświęconych im świątyniach. W niektórych świątyniach można przeczytać wiersze pisane przez dawnych cesarzy Japonii.
Na leżącej ponad 1000 m.n.p.m górze Kōya znajdziemy zespół sanktuariów złożony z ponad 100 świątyń. Góra ta jest również siedzibą buddyjskiej szkoły shingon. Założył ją mnich Kūkai. Najpopularniejszą świątynią jest Kongōbu-ji . zbudowana została w 1592 roku i do dziś słynie z XVI-wiecznych malowideł. Z kolei najstarszy budynek całego kompleksy nosi nazwę Fudōdō. Został wzniesiony na początku XII w. We wschodniej części kompleksu świątynnego znajduje się zabytkowy, liczący ponad 200 000 grobów cmentarz.
Na szczycie należącej do kompleksu sanktuariów Yoshino-
Ōmine góry Ōmine znajdziemy świątynię , do której kobiety mają wstęp wzbroniony. Z kolei sanktuarim Yoshino-Mikumari jest tradycyjnym celem wycieczek małżeństw starających się o dzieci. Na zakończenie dodam, że góry wraz z trasami zostały wpisane na listę UNESCO.




Hongū Taisha







Kongōbu-ji














Góry Kii

















Fudōdō



Yoshino-Mikumari













ZDJĘCIA POCHODZĄ ZE STRON: en.wikipedia.org (Hongū Taisha), flickr.com (Kongōbu-ji), tripwow.tripadvisor.com (Góry Kii), freeimagefinder.com (Fudōdō), sekaiisan-wakayama.jp (Yoshino-Mikumari )

piątek, 15 lipca 2011

JAPONIA - DANE PODSTAWOWE

Nazwa : Nihon (ni - dzień, hon- korzeń) lub Nippon
Ustrój: monarchia konstytucyjna
Głowa państwa: cesarz Akihito
Szef rządu: premier Naoto Kan
Parlament: niższa Izba Reprezentantów (Shugi-in , 480 miejsc), wyższa izba Reprezentantów (Sangi-in, 242 miejsca)
Państwo wyspiarskie
Podział administracyjny: 47 prefektur
67 pod względem wielkości państwo świata
4 pod względem wielkości państwo wyspiarskie świata
10 pod względem ludności państwo świata
Szer. geogr. pn. : 45 st. 33 min - 20 st. 25 min
Dł. geogr. wsch. : 123 st - 149 st.
Rozciągłość z północnego wschodu na południowy zachód: 1790 km
Całkowita powierzchnia: 377 835 km. kw.
Wody śródlądowe: 3091 km. kw.(o,82%)
Wyspy (97%): Hokkaido (77 900 km. kw.), Honsiu (230 832 km. kw.), Sikoku (18 799 km. kw.), Kiusiu (44 380 km.kw.) i 3918 innych, w większości nie zamieszkanych wysp
Ludność: ok. 126 475 664 mieszkańców
Gęstość zaludnienia: przeciętnie 341 mieszkańców na km. kw.
Największe miasta: Tokio (8,1 mln ludzi), Jokohama (3,6 mln ludzi), Osaka (2,6 mln ludzi), Nagoja (2,2 mln ludzi), Sapporo (1,8 mln ludzi), Kobe (1,5 mln ludzi), Kioto (1,5 mln ludzi)
Religia: ok. 90% szintoiści i buddyści , ok. 1% chrześcijanie, inne religie
Waluta: jen japoński

środa, 6 lipca 2011

LISTA PRZEDMIOTÓW I ZAJĘCIA DODATKOWE

SZKOŁA PODSTAWOWA:
język japoński, nauki społeczne, arytmetyka, nauki ścisłe, dodatkowo: sztuka , zajęcia techniczne, muzyczne, fizyczne, domowe oraz lekcje na temat moralności.
SZKOŁA ŚREDNIA STOPNIA NIŻSZEGO:
język japoński, język obcy (najczęściej angielski), nauki społeczne, matematyka, nauki ścisłe, sztuki piękne, zdrowie, wychowanie fizyczne oraz dodatkowo: sztuka przemysłowa lub zajęcia domowe.
SZKOŁA ŚREDNIA STOPNIA WYŻSZEGO:
język japoński, język angielski, matematyka, geografia, nauki ścisłe oraz przedmioty specjalistyczne( w profilu specjalistycznym): przetwarzanie informacji, nawigacja, specjalistyczny angielski, ceramika i wiele innych. Profil ogólny koncentruje się na powtórzeniu materiału i przygotowaniu do egzaminów na studia.
Dzieci dodatkowo uczęszczają na lekcje dodatkowe i do szkół z kursami (juku)

LINKI CZ.3

web-japan.org
OPIS:
Strona jest zbiorem kilku stron m.in Japan Video Topics , Trends in Japan. Myślę, że warto tam wejść.
www.facebook.com/japonia.nihon
OPIS:
Strona znajdująca się w portalu facebook. Zawiera linki do artykułów (wielu w języku angielskim) znajdujących na innych stronach, zamieszczane zarówno, przez właścicielkę strony, jak i przez tych , co "lubią to". Od stycznia brak aktualizacji ze strony prowadzącej.
www.duchjaponii.pl
OPIS:
Sklep z artykułami w stylu japońskim. Wygląd strony całkiem ładny. W niektórych kategoriach znajduje się jednak za mało artykułów. Ceny niektórych są jednak zbyt wygórowane, a nawet przy jednym nie znalazłem ceny.
shops.japan-guide.com/shops
OPIS:
Znajdujący się w portalu Japan Guide tematyczny wykaz sklepów w Japonii Japan Guide Shopping wraz z ich opisem. Polecam szczególnie tym, którzy zamierzają wybrać się do Japonii.
www.japan-shop.com
OPIS:
Strona podobna do wyżej wymienionego Japan Guide Shopping, ale zawiera odnośniki do sklepów znajdujących się poza Japonią. Myślę, że warto tam zajrzeć.
www.sushi-shop.pl
OPIS:
Kolejny internetowy sklep. Można tam kupić herbaty, lampy, pałeczki, artykuły spożywcze, a nawet odzież, w tym niedrogie yukaty (ok. 250 zł). Do wyglądu też nie mogę się przyczepić. Polecam!
Na dzisiaj kończę. Dzisiaj zostanie też poprawiona druga część. Czwarta ukaże się być może jeszcze w tym miesiącu.

wtorek, 5 lipca 2011

KONCERT MUZYKI I ZAPOWIEDZI

4 lipca w mieszczącej się w Krakowie Cafe Magia o godz. 20 odbędzie się Koncert Tradycyjnej Muzyki Japońskiej. Adres kawiarni:
Cafe Magia
Kamienica Hipolitów
Plac Mariański 3
Kraków
W lipcu czasie pojawią się następujące nowości na blogu: trzecia część linków, lista przedmiotów nauczanych w japońskich szkołach, opis zamku Himeji, opis Parku Narodowego Akan, podstawowe dane o Japonii oraz opis gór Kii. Być może powstanie też nowy cykl , jednak niczego nie obiecuję.

poniedziałek, 4 lipca 2011

KONTAKT I TŁUMACZ

Od dziś istnieje oficjalny e-mail tego bloga. Maile można wysyłać na adres japoniablog@interia.pl . Niestety, wstawiony przeze mnie tłumacz, jak się okazało, nie tłumaczył bloga. Dziś został on zastąpiony innym, który służy tylko i wyłącznie do tego.

sobota, 2 lipca 2011

TOKIO- DANE PODSTAWOWE

Nazwa miasta: Tokio
Prefektura: Tokio
Liczba mieszkańców: 8,13 mln
Największe atrakcje (wg przewodnika Baedeker): Mori Tower, Chram Meiji, Omotesando, Ogród Rikugien, Tokyo Metropolitan Governmernt Building, Ginza, Targ rybny Tsukiji, Park Ueno, Świątynia Asakusa-Kannon , zakupy
Oficjalna strona: http://www.metro.tokyo.jp (po japońsku), http://www.metro.tokyo.jp/ENGLISH (op angielsku)
Ciekawostki: Historia miasta rozpoczęła się od budowy zamku Edo (zbudowanego w 1457 r.), początkowo miasto nazywało się Edo (Brama Rzeki), miasto po raz pierwszy zostało stolicą Japonii w 1603 r. , w 1867 r. cesarz Meiji ponownie przeniósł stolicę do Edo zmieniając jego nazwę na Tokio (Wschodnia Stolica)

piątek, 1 lipca 2011

1000 WEJŚĆ I NOWOŚĆ




Dziś, 1 lipca 2011 blog ten przekroczył 1000 wejść! To duży sukces. Odnotował to dostępny od pewnego czasy na bocznym pasku licznik. Od dziś dostępny jest także tłumacz. Dzięki niemu moża będzie tłumaczyć tę stronę (wpisując odpowiedni link etykiety, posta itp.) na różne języki. Z kolei 22 maja 2011 roku blog obchodził pierwsze urodziny (trochę się spóźniłem z tym). Poniżej możecie zobaczyć jak blog wyglądał kiedyś.