WIDGETY NA BLOGU (M.IN. WTYCZKA SPOŁECZNOŚCIOWA FACEBOOKA, KURS JENA) RÓWNIEŻ MOGĄ KORZYSTAĆ Z PLIKÓW COOKIE.

poniedziałek, 16 lipca 2012

TANABATA

7 lipca Japończycy obchodzą święto zwane Tanabata. Święto to wywodzi się z chińskiego festiwalu pochwały dla umiejętności oraz legendy. Legenda głosi, że tylko tego dnia może się spotkać para kochanków: gwiazdy Orihime (Wega) i Hikoboshi (Altair). Są oni rozdzieleni przez Ama-no-gawa, czyli Drogę Mleczną. Tego dnia zresztą ów gwiazdy się do siebie zbliżają. Z kolei dla Japończyków jest to dzień, w którym spełniają się marzenia.
Dziś Japończycy świętują ten dzień poprzez zapisywanie życzeń na tanzaku. Są to małe kawałki papieru, które wiesza się na krzewach bambusowych, czasem również z dodatkowymi dekoracjami. Czasami życzenia zapisuje się w formie poezji. Często stroiki z bambusa są puszczane na okolicznych rzekach lub w dniu festiwalu albo dzień później - palone. W wielu rejonach Japonii można się spotkać ze zwyczajami związanymi z Tanabata, które wywodzą się z lokalnych tradycji innego święta -Obon. Powstała nawet tradycyjna piosenka Tanabata. Oto jej tekst po polsku:
Liście bambusa szeleszczą, szeleszczą,
Trzęsąc się pod strzechą.
Gwiazdy zaczynają mrugać, mrugać;
Jak złote i srebrne ziarenka piasku.
W wielu miejscach Japonii na szeroką skalę święto to obchodzi się w pobliżu centrów handlowych, które ozdobione są wielkimi, kolorowymi wstęgami. Najbardziej znany festiwal odbywa się w Sendai. Trwa on w dniach 5-8 sierpnia. W regionie Kantō największy festiwal odbywa się w Hiratsuce. Trwa tam kilka dni w okolicach 7 lipca. Tanabatę obchodzi się nawet w... São Paulo w Brazylii. Tam obchodzi się ją w pierwszy weekend lipca. Festiwale różnią się w zależności od regionu. Jednak podczas większości festiwali odbywa się konkurs na najpiękniejszą dekorację. Podczas święta mogą odbyć się również defilady lub wybory miss Tanabata. Jak w czasie wielu świąt w Japonii, podczas Tanabaty wszędzie znajdzie się wiele stoisk z potrawami lub grami i zabawami. 
Legendę opiszę w jednym z kolejnych postów, w którym wrócę do tematu Tanabaty.




ZDJĘCIE POCHODZI ZE STRONY PL.WIKIPEDIA.ORG



 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz