3 maja bardzo łączy Polskę z Japonią. Bowiem również w Japonii obchodzi się święto konstytucji. Oczywiście japońskiej :) . Święto to nazywane jest Kenpo Kinenbi. W przeciwieństwie do nas Japończycy świętują nie pierwszą konstytucję, ale pierwszą powojenną, która jest dla Japończyków bardzo ważną. Dzień później obchodzony jest Midori no hi, czyli Dzień Zieleni. Co ciekawe, w latach 1989-2006 to święto obchodzono 29 kwietnia, w dniu urodzin poprzedniego cesarza. Po wstąpieniu na tron cesarza Akihito urodziny cesarza Hirohito przemianowano na Dzień Zieleni. Oficjalnym powodem zmiany nazwy było uznanie dla Hirohito za jego miłość do roślin. Chodziło też o to, by nie podawać jego imienia bezpośrednio w nazwie. W 2007 roku święto przeniesiono na 4 maja, a 29 kwietnia ustanowiono Shōwa Day. Dzień Zieleni to dzień obcowania z naturą oraz bycia wdzięcznym za błogosławieństwa.
5 maja to dzień Kodomo no hi, czyli Dzień Dziecka, zwany również Festiwalem Chłopców. Jest to dzień poszanowania osobowości dzieci i świętowania ich szczęścia. Przed tym dniem rodzice podnoszą flagę koinobori (flaga w kształcie karpia) po jednej na każde dziecko, wystawiają lalkę Kintarō oraz tradycyjny japoński hełm wojskowy kabuto. Kintarō i kabuto są symbolem chłopca zdrowego i silnego.
Czarne koinobori (magoi) symbolizuje ojca, czerwone (higoi) - matkę, a pozostałe (kolor zależny kolejności syna i jego pozycji oznaczającej ich względny wiek) synów.

ZDJĘCIE POCHODZI ZE STRONY EN.WIKIPEDIA.ORG
Ciekawy arytykuł.
OdpowiedzUsuń