WIDGETY NA BLOGU (M.IN. WTYCZKA SPOŁECZNOŚCIOWA FACEBOOKA, KURS JENA) RÓWNIEŻ MOGĄ KORZYSTAĆ Z PLIKÓW COOKIE.

poniedziałek, 12 lipca 2010

PRZEBIEG CEREMONIAŁU HERBACIANEGO: PRZED ROZPOCZĘCIEM CEREMONII

Tak jak zapowiadałem rozpoczynam opisywanie przebiegu ceremonii. Dzisiaj napisze o tym, co się dzieje przed rozpoczęciem chado.
Spotkanie rozpoczyna się zebraniem wszystkich uczestników w yoritsuki , czyli poczekalni. Co do gości, rzadko się zdarza by było ich więcej niż 5. Gospodarz i mistrz herbaty wybiera któregoś z uczestników do funkcji shokyaku, czyli głównego lub honorowego gościa. Do końca ceremonii traktuje się tą osobę szczególnie.
Kolejny punkt tego, co się dzieje przed ceremonialem, to wędrówka gości z poczekalni przez frontową część herbacianego ogrodu (soto-roji) do zadaszonej ławeczki (koshikake). Ustawiona jest przy wejściu do wewnętrznej części ogrodu (uchi-roji). Tutaj następuje powitanie (bez jednego słowa, podobnie jak wyrażone przez pokłon zaproszenie do przekroczenia bram pawilonu) przez gospodarza pawilonu.
Ogród ma odzwierciedlać ,na niewielkiej powierzchni, całą złożoność przyrody. Za sprawą artystycznego wystroju ogrodu mamy wrażenie narzuconej przez naturę przypadkowości. W atmosferę rytuału herbacianego gości wprowadza piękno skończonych form. Droga do pawilonu wiedzie dalej przez wzdłuż drzew, krzaków, kamiennej latarni (ishi-doro) po ułożonych w mchu kamiennych stopniach (tobi-ishi) do również wykonanych z kamienia kadzi z wodą (chozubachi). Tam goście, a w pierwszej kolejności honorowy, rytualnie oczyszczają usta i dłonie.
Na tym kończę pierwszy odcinek" Przebiegu Ceremoniału Herbacianego". W następnym dowiecie się co się dzieje po przekroczeniu pawilonu herbacianego. Na koniec kilka zdjęć:


yoritsuki nocą














soto-roji














koshikake






















ishi-doro
















tobi-ishi



















chozubachi


















ZDJĘCIA POCHODZĄ ZE STRON:
yoritsuki: farm3.static.flickr.com
soto-roji: www.sojuan.com
koshikake: www.lauriewright.plus.com
ishi-doro: www.thejapaneseconnection.com
tobi-ishi: www.japan-gardens.de
chozubachi: www.a-japanese-garden.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz