WIDGETY NA BLOGU (M.IN. WTYCZKA SPOŁECZNOŚCIOWA FACEBOOKA, KURS JENA) RÓWNIEŻ MOGĄ KORZYSTAĆ Z PLIKÓW COOKIE.

wtorek, 25 maja 2010

IKEBANA

W Japonii układanie kwiatów to nie jest tylko sztuka dekoratorska, lecz obrządek o bardzo bogatej tradycji. Nazywany jest ikebana.
Jest ustawiana w honorowym miejscu domu, żeby wszyscy goście mogli podziwiać kunszt artystyczny pani domu. Cel ikebany to nie tylko zachwycanie oczu oglądających. Kompozycje mają wyrażać piękno fizyczne i duchowe. Potrzeba jednak głębokiej treści do ikebany. To ważne przy tak estetycznej, pięknej i wyrafinowanej kompozycji. W Japonii powstaje coraz więcej szkól ikebany, które uczą tej klasycznej i tej nowoczesnej.
Podstawą układania ikebany jest wiedza o znaczeniu poszczególnych kolorów w Japonii. Trzeba również odpowiednio dobrać barwy. Istotny jest też układ i wysokość kwiatów w pachnącej kompozycji. Najwyższy kwiat ustawia się zazwyczaj w środku. Symbolizuje on niebo. Pozostałe elementy (których jest dwa) to symbol człowieka i ziemii.
Początki ikebany sięgają wieku VI oraz buddyjskich klasztorów. To właśnie tam zaczęto układać kwiaty, by ich gałązki i pąki były skierowane ku niebiosom.
Style ikebany:
- rikka , oznacza to stojące kwiaty. Jest bardziej skomplikowany od tego, co wymyślono w buddyjskich klasztorach. Symbolika barw jest jeszcze bardziej rozbudowana. Symboliczne są tu nawet gatunki kwiatów! Rozwinął się w wieku XIV. Dominował do XVII w. W tym samym wieku zrodziły się filozoficzne założenia ikebany. Były one oparte na Konfucjanizmie.
- nageirebana, oznacza kwiaty wrzucane. Ten styl dał początek wielu popularnym dziś gatunkom. Niestety nie posiadam informacji na temat tego stylu.
- moribana, oznacza spiętrzone kwiaty. Styl ten został zapoczątkowany w drugiej połowie XIXw. Zapoczątkował większą swobodę w tworzeniu kompozycji z kwiatów. Jest to odtworzenie fragmentu krajobrazu albo ogrodu w miniaturze.
-morimono, to styl w którym potrzebne są także owoce. Układane są w plecionym, wiklinowym koszyku.
-kakebana, ten styl z kolei tworzony jest nie z kwiatów, a z gałązek, owoców drzew oraz pnącz. Układane są w niskich naczyniach np.miseczkach.
-gigant, są to pokaźne kompozycje służące najczęściej
do dekoracji miejsc użyteczności publicznej. Ciekawostka: największa kompozycja została stworzona przez mistrza stylu Sofu Teshigahanę.
Zdjęcie ikebany pochodzi ze strony japoland.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz