Założony w 1934 r, Park Narodowy Daisetsuzan leży w środkowej części Hokkaido. Ma on powierzchnię 2268 km. kwadratowych. Nazwa parku oznacza "wielkie góry pokryte śniegiem". W parku znajdują się trzy masywy gór wulkanicznych, skąd nazwa parku. Masywy tworzą stratowulkany (wulkany wyrzucające podczas erupcji ogromne ilości materiałów skalnych) o wysokich , stromych stożkach budowanych w miarę kolejnych erupcji. Przynajmniej 19 szczytów parku znajduje się powyżej 2000 m. Wśród gór płyną rzeki, lśnią jeziora i wiją się długie wąwozy. Największym podziwem cieszy się wąwóz Sōunkyō. Ciągnie się przez 24 km, w dorzeczu rzeki Ishikari. W kanionie Sōunkyō znajdują się obok siebie dwa wodospady: Ginga-no-Taki i Ryūsei-no-Taki. Nazwę Ginga-no-Taki tłumaczy się jako "wodospad srebrnej rzeki" lub "wodospad mlecznej drogi'. Uważa się go za wodospad żeński. Z kolei nazwę Ryūsei-no-Taki tłumaczy się jako "wodospad spadających gwiazd". Uważa się go za wodospad męski. W parku znajdują się strome ,dochodzące do 160 m. klify. Jesienią można na nich ujrzeć przepiękne czerwone, żółte liście klonu, jesionu górskiego i brzóz.
Na południe od Sōunkyō położone jest jezioro Shikaribetsu. Jest ono miejscem, które przyciąga wędkarzy. Co ich tam ciągnie? Ciągnie ich tam karp miyabeiwana( łać. Salelinus malma miyabei). Niektórzy uważają go za najpiękniejszą rybę Japonii. Jezioro za zimę zamarza. W większości zbocza wulkanicznych gór pokryte są lasami iglastymi. Występują w nich jodły, świrki i charakterystyczne karłowate sosny. W lasach mieszkają : jeden z podgatunków niedźwiedzia brunatnego (łać.Ursus arctos yesoensis), nie występujący na innych japońskich wyspach oraz niedźwiedź himalajski (łać. Ursus thibetanus). Jego mięso uważa się za przysmak, lecz samo spotkanie z niedźwiedziem może skończyć się śmiercią. W parku spotkamy również sobole- ssaki o miękkim futrze. Występują one tylko w Azji , gdzie znajdują się pod ścisłą ochroną. W parku spotkamy też żurawia mandżurskiego(łać. Grus japonensis), który należy do najrzadszych na świecie.
Na zakończenie kilka zdjęć :
PARK NARODOWY DAISETSUZAN
GINGA-NO-TAKI
ŻURAW MANDŻURSKI
ZDJĘCIA POCHODZĄ ZE STRON: KEI.ZA.PL (PARK), NORTHEASTWATERFALLS.COM (GINGA-NO-TAKI), PRZYRODA.SITE11.COM (ŻURAW MANDŻURSKI)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz